Veľká noc v severských krajinách

DÁNSKO

Počas veľkonočných sviatkov sú domy a obchody v Dánsku vyzdobené zelenými vetvičkami a narcismi.

Špecifickou tradíciou tejto severskej krajiny je posielaGaekkebrevenie “prekáračkových” lístkov.  Zväčša deti ich pripravujú asi dva týždne pred Veľkou nocou. K lístku je obyčajne priložená snežienka – symbol jari.  Namiesto podpisu sú pod vešíkom iba bodky, ktorých počet je zhodný s počtom písmen v mene odosielateľa. Adresát si tak ľahšie domyslí, kto mu lístok poslal.

 

Pivovary počas Veľkej noci varia špeciálne veľkonočné pivá, ktoré bývajú silnejšie, ako obyčajne.

 

 

 

FÍNSKO

Fíni, ako mnoho iných národov, oslavujú Veľkou nocou príchod jari, hoci tu v marci, či apríli ešte vládne zima. Výzdobu preto tvoria kuriatka, vtáčiky, farbené vajíčka, králici.

Hlavnou zábavou pre deti je tradičné hľadanie vajíčok, ktoré deťom v dome a na záhrade schovali rodičia.

Počas Veľkej noci však môžme v uliciach stretnúť aj dievčatá s namaľovanými tvárami, šatkami na hlavách, vŕbovými výhonkami a kanvicami na kávu v rukách. Prezliekajú sa za čarodejnice a chodia koledovať od dverí ku dverám. Za odmenu dostávajú sladkosti, či drobné mince.

memmaNeodmysliteľnou súčasťou Veľkej noci vo Fínsku je tradičná fínska misa mämmi. Ide o tmavohnedú kašu pripravenú z vody a sladeného žitného sladu. Pôvodne bola pôstnym jedlom a podávala sa na studeno s krajcom chleba. Dnes sa jedáva ako dezert a podáva sa s krémom a cukrom.

 

 

 

 

 

 

ŠVÉDSKO

Veľká Noc, čiže Påsk je tu spojená s množstvom zvykov, žartov a najmä povier spojených s čarodejnicami.
Traduje sa, že v období pred Veľkou nocou bolo treba obydlie a majetok chrániť pred nájazdmi čarodejníc. Na Zelený štvrtok moc čarodejníc kulminovala. Ľudia verili, že odlietali na vrch Blåkulla (Modrá hora).

Dnes chodia deti v tento deň prezlečené za čarodejnice od dverí ku dverám. Namaľujú si tváre, majú dlhé šaty na hlavách šatky. Od susedov očakávajú nejakú sladkosť alebo mince. Za odmenu im darujú obrázok s veľkonočným motívom, ktorý väčšinou sami nakreslia.

VN Švédsko-1Tradičným veľkonočnýcm jedlom sú praženice, omelety, jahňacina, či losos. A samozrejme vaječný koňak. Deti dostávajú marcipánové zvieratká a čokoládové figúrky.

Výzdobu vo Švédsku tvoria brezové metly ozdobené farebnými pierkami. V minulosti sa nimi Švédi šibali.

 

 

 

 

 

 

NÓRSKO

Slovo Påske ( Veľká Noc) pochádza z hebrejského výrazu Pesach.

Nóri, rovnako ako my alebo iné krajiny poznajú maľovanie vajíčok. Majú však aj iný zvyk, ojedinelý na celom svete. Veľká Noc sa nesie v znamení detektívok a krimi. Tradícia vznikla pravdelpodobne v roku 1923, kedy bola v tlači uverejnená reklama na detektívny román.
Nóri sa mylne domnievali, že sa jedná o záhadu, VN Nórsko-2ktorú treba rozlúštiť. Vznikol tak pojem Påskekrim. Počnúc Zeleným štvrtkom až do nedele je krimi všade. Televízie vysielajú detektívne seriály, pričom najobľúbenejším je Poirot. Rádiá a tlač nezaostávajú. Dokonca obaly potravín bývajú počas Veľkej noci upravené a môžeme na nich nájsť krimi príbeh – hádanku. Asi najtypickejšími sú škatule od mlieka.

 

 

 

 

 

Kvikk-LunsjInou tradíciou je výlet do hôr, kde sa ľudia tešia z pobytu v horách, slnia sa, lyžujú,  jedia pomaranče a obľúbenú nórsku sladkosť Kvikk Lunsj. Chytať bronz počas Veľkej noci je už vecou akejsi prestíže.

 

 

 

 

 

Tradičným jedlom sú varené zemiaky a zelenina s jahňacím mäsom. Zapíja sa veľkonočným pivom. Nasleduje dezert a všadeprítomné vajíčka, či marcipánové figúrky. Veľkonočnú tabuľu si Nóri zdobia najmä narcismi, kvôli žltej farbe.

 

25.01.2018
top
| Web Design creativeplant.sk